ikona telefonu ikona e-mail

Aktualności

Konferencja: Diagnostyka i leczenie niepłodności

Na przestrzeni ostatnich trzech dekad coraz więcej par ma kłopoty z płodnością . Problem niepłodności dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Uznaje się , ze czynnikami sprawczymi mogą być miedzy innymi zanieczyszczenie środowiska substancjami zmieniającymi czynność układu hormonalnego i gonad. Ponadto za przyczynę obniżającej się płodności uważa się siedzący tryb życia . Mała aktywność fizyczna oraz spożywanie nadmiernej ilości kalorii, co w dalszym etapie prowadzi do nadwagi , a następnie otyłości.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na płodność jest promowanie późnego rodzicielstwa- coraz częściej planowanie potomstwa po 30 roku życia wiąże się z wydłużeniem okresu narażenia na niekorzystne czynniki środowiskowe, skrócenie okresu reprodukcyjnego u kobiet, pogorszenia jakości nasienia u mężczyzn. Efektem wymienionych wyżej czynników jest zwiększone ryzyko niepowodzeń ciąży oraz wad genetycznych u płodu.
W ostatnim czasie odbyła się w Warszawie ciekawa konferencja poświęcona tym zagadnieniom zatytułowanej: Diagnostyka i leczenie niepłodności – najnowsze rekomendację. Znakomici eksperci przedstawiali najnowszą wiedzę o leczeniu hormonalnym niepłodności męskiej, o diagnostyce niepłodności u kobiet, dużo uwagi poświęcono zespołowi PCOS. Przedstawiono także ciekawy wykład o związku pomiędzy zaburzeniami funkcji tarczycy, a płodnością.

Zajmowanie się przez wiele lat badaniami czynności tarczycy podczas ciąży u zdrowych kobiet oraz z chorobami tarczycy obudziły we mnie nowe pasje . Ostanie lata pokazują, iż wiele par boryka się z problemem niepłodności.
Ponieważ jest już to problem społeczny w krajach o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego postanowiłam przybliżyć więcej informacji na ten temat.