ikona telefonu ikona e-mail

Aktualności

Androlog

Szanowni Państwo, od wielu lat zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń endokrynologicznych wpływających na płodność u kobiet.

W 2019 roku uzyskałam tytuł androloga klinicznego. Uzyskany certyfikat wzbogaca moją wiedzę na temat męskiego układu rozrodczego i rozszerza spojrzenie na kompleksową diagnostykę niepłodnej pary.

Chciałabym przekazać trochę informacji na temat Andrologii.

Co to jest Andrologia?

Andrologia– to nowa interdyscyplinarna dziedzina medycyny na pograniczu endokrynologii, urologii, seksuologii i pediatrii zajmująca się męskim układem rozrodczym. Za właściwe funkcjonowanie tego  układu  odpowiada wiele czynników- ważną rolę odgrywają prawidłowe stężenia hormonów płciowych , czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Czym zajmuję się Androlog?

Androlog – to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu rozrodczego takich jak:

-zaburzenia dojrzewania płciowego będące następstwem zaburzeń hormonalnych,

– ginekomastia,

– niedobór testosteronu,

– niemożność posiadania potomstwa, problemy z potencją,

– zespół dolegliwości wynikających z obniżającego się wraz z wiekiem poziomu męskich hormonów płciowych określanych jako objawy andropauzy,

Kiedy warto wybrać się do lekarza androloga?

Androlog – opiekuje się mężczyznami w każdym wieku.

W okresie dojrzewania  należy się zgłosić do takiego specjalisty jeśli nie pojawiają się objawy dojrzewania płciowego u chłopców.

W grupie mężczyzn po osiągnięciu dojrzałości płciowej to problemy z płodnością (problemy z poczęciem dziecka), a także zaburzenia hormonalne takie jak niedobór męskich hormonów płciowych – głównie testosteronu , powiększenie piersi (ginekomastia).

Warto skorzystać z porady androloga, gdy pojawia się spadek zainteresowania pożyciem seksualnym, a także spadek masy mięśniowej, obniżenie nastroju, zmęczenie.

Panowie powinni profilaktycznie zgłosić się na konsultację jeśli w rodzinie były przypadki problemów z męskim układem płciowym.

Należy pamiętać, że każdy mężczyzna po ukończeniu 45 roku życia powinien wykonać badanie prostaty oraz stężenie PSA , które pozwala wykryć raka prostaty we wczesnym stadium zaawansowania choroby.

Wizyta u androloga jak się przygotować?

Na konsultację należy zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną odnośnie przebytych wszystkich chorób, wyniki badań jakie były wykonywane w ostatnim okresie (np.: morfologia, mocz, próby wątrobowe, glukoza, hormony, badanie nasienia i inne).

Diagnostyka i leczenie prowadzone przez androloga obejmuje szereg badań, jednak zanim ustalony zostanie ich zakres przeprowadzony jest szczegółowy wywiad o dotychczas przebytych chorobach, infekcjach, urazach,  wykonanych zabiegach urologicznych , a także stylu życia (używki, nałogi, dieta, przyjmowanie leków, aktywność fizyczna). Przeprowadzone jest także pełne badanie lekarskie.

Dzięki pracy andrologów diagnozuje się zaburzenia hormonalne- niedobór męskich hormonów płciowych, stany zapalne narządów płciowych, nowotwory, zaburzenia seksualne i niepłodność .